Rejestracja biletów - "Siła miłości"

Rejestracja biletów na spotkanie dostępna będzie od 11 marca 2020 r.

Jerzy Owsiak - Nota biograficzna

JUREK OWSIAK - dziennikarz radiowy i telewizyjny, działacz charytatywnym i społeczny, pomysłodawca, współzałożyciel i prezes zarządu Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej, a także twórca Przystanku Woodstock (dziś Pol’and’Rock Festival) – największego otwartego Festiwalu w Europie. Jak sam mówi o sobie – obserwator rzeczy ulotnych i dziwnych

Jerzy Owsiak urodził się Gdańsku. W wieku 8 lat przeprowadził się z rodzicami do Warszawy, gdzie skończył liceum ekonomiczne, a następnie próbował dostać się na warszawską Akademię Sztuk Pięknych oraz na psychologię.

Na początku lat 90. zorganizował spontaniczną zbiórkę pieniędzy na zakup sprzętu medycznego dla umierających dzieci, dzięki czemu narodził się pomysł stworzenia Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. I Finał WOŚP odbył się w styczniu 1993 r. Do tej pory Fundacja w styczniowych zbiórkach zebrała na wsparcie polskiej medycyny sumę ponad 1 mld PLN.

Poza działalnością charytatywną Jurek Owsiak jest także dziennikarzem radiowym i telewizyjnym. Debiutował na antenie Rozgłośni Harcerskiej w 1986 roku. Od tego czasu prowadził wiele audycji w różnych rozgłośniach radiowych, m.in. „Brum” i „Się kręci” nadawanych na falach programu III Polskiego Radia, „Kręcioła” emitowana w I programie Polskiego Radia. Dziś swoją audycję muzyczną prowadzi w każdy poniedziałek o godzinie 20:00 na antenie Antyradia.

W latach 1991–2007 Owsiak współpracował z TVP. Od grudnia 1991 przygotowywał dla Dwójki program „Róbta, co chceta, czyli rockandrollowa jazda bez trzymanki”, który od lata 1994 zmienił nazwę na „Dziura w koszu”, a od 1996 – na „Kręcioła”. W telewizji publicznej prowadził też coroczne finały WOŚP oraz program „Bezpieczne wakacje”.

Od 2011 prowadzi swój wideoblog internetowy owsiaknet.pl, od 2014 przemianowany na kręcioła.tv.

Jest współautorem książki „Orkiestra Klubu Pomocnych Serc, czyli monolog – wodospad Owsiaka”, w której zawarty jest wywiad-rzeka prowadzony przez Bartłomieja Dobroczyńskiego

W 2009 wydawnictwo Świat Książki opublikowało autobiograficzną książkę Jurka Owsiaka „Róbta co chceta, czyli z sercem jak na dłoni” opisującą historię powstania i działalności Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Za swoją działalność Jurek Owsiak został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski w 1999 r., Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski w 2011 r. oraz Odznaką Honorową za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka - INFANTIS DIGNITATIS DEFENSORI – 2018. Otrzymał też wiele nagród, takich jak Wiktory (1993, 1994, 1999, 2000), Medal świętego Jerzego "Tygodnika Powszechnego" (1997), Order Ecce Homo (2003), odznakę honorową Za Zasługi dla Ochrony Praw Człowieka (2009), Odznakę Honorową „Bene Merito” (2010), nagrodę im. Jerzmanowskich (2014), Order Uśmiechu (1993, wręczenie 2018), Nagrodę im. księdza Józefa Tischnera (z Lidią Niedźwiedzką-Owsiak) (2019) i wiele innych.

Od 2013 doktor honoris causa Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.

Prywatnie jest żonaty z Lidią Niedźwiedzką-Owsiak, która jest członkiem zarządu Fundacji WOŚP, mają dwie córki: Aleksandrę i Ewę.

Polskie szanse i zaniechania

"Polskie szanse i zaniechania" - Relacja zdjęciowa

5 grudnia 2019 r. w Filharmonii Podkarpackiej odbył się panel dyskusyjny pt. "Polskie szanse i zaniechania" z udziałem: o. Ludwika Wiśniewskiego, prof. Pawła Kowala, prof. Aleksandra Halla oraz prof. Tadeusza Pomianka. Zachęcamy do zobaczenia relacji zdjęciowej ze spotkania.

Lidia Niedźwiedzka-Owsiak - Nota biograficzna

LIDIA NIEDŹWIEDZKA-OWSIAK – żona Jerzego Owsiaka, członek zarządu oraz dyrektor ds. medycznych Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

Ukończyła warszawską Szkołę Główną Planowania i Statystyki (dzisiejsza SGH). Pracuje na stanowisku dyrektora medycznego. Pomimo tego, że pozostaje w cieniu męża i nie zabiera zbyt często publicznie głosu to trzyma rękę na pulsie i sprawnie zarządza działaniami Fundacji. Z WOŚP związana jest prawie od jej początków, ominęła zaledwie pierwsze 2 edycje akcji, bowiem zajmowała się wówczas wychowaniem małej córeczki. Jest ogromnym wsparciem dla swojego męża w prowadzonych wspólnie działaniach, jak podkreśla jej mąż Jurek, Fundacji nie byłoby gdyby nie żona – Ona to wszystko trzyma – mówi.

W 2014 roku wraz z mężem byli Laureatami Kryształowych Zwierciadeł.  Wspólnie otrzymali również Nagrodę im. księdza Józefa Tischnera (2019).

Polskie szanse i zaniechania – relacja filmowa

18 grudnia 2019 r. odbyła się debata pt. „Polskie szanse i zaniechania”. W panelu udział wzięli: o. Ludwik Wiśniewski OP, prof. Aleksander Hall, prof. Paweł Kowal oraz prof. Tadeusz Pomianek. Spotkanie poprowadził publicysta Tygodnika – red. Wojciech Bonowicz.

Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
W przypadku braku akceptacji naszej polityki prywatności mogą przestać działać niektóre funkcje strony.